HLG-40H-15A 40.05W 15V 2.67A LED Lighting Power Supply
More Views
SKU: HLG-40H-15A
Be the first to review this product
Availability: In stock
Quick Overview
HLG-40H-15A is a 40.05 Watt, 15 Volt, 2.67 Amp, LED driver with 90 ~ 305VAC input voltage.
Details
HLG-40H-15A is a 40.05W 15V 2.67A LED Lighting Power Supply with 90 ~ 305VAC input voltage. With fanless design enabled low unit noise the HLG-40H-15A has a built-in potentiometer as well as power factor correction function and IP65 rating.
Write Your Own Review
You're reviewing: HLG-40H-15A 40.05W 15V 2.67A LED Lighting Power Supply
Additional Information
Current (A) 2.5A
Metal housing with class I design
Built-in active PFC function
IP67 / IP65 rating for indoor or outdoor installations
Functions option: Io and Vo adjustable through built-in potentiometer
Typical lifetime >62000 hours
7 years warranty
Voltage (V) 15V
Technology Switchmode
Power (W) 40W
Downloads
Product Datasheets