NDR-480-48 480W 48V 10A Industrial DIN RAIL Power Supply
More Views
SKU: NDR-480-48
Be the first to review this product
Availability: Out of stock
Quick Overview
NDR-480-48 from Mean Well is a 480 Watt, 48 Volt, 10 Amp, single output industrial din rail power supply with 90 ~ 264VAC input voltage.
Details
NDR-480-48 is a 480W 48V 10A single output industrial din rail power supply with universal AC input. Offering built-in power factor correction, cooling by free air convection, economically slim design and built-in protections, the NDR-480-48 is an ideal power supply for various industrial applications
Write Your Own Review
You're reviewing: NDR-480-48 480W 48V 10A Industrial DIN RAIL Power Supply
Additional Information
Current (A) 10A
Function Constant Voltage, Power Factor Correction
Features
NDR-480-24 Features
Universal AC input / Full range
Built-in active PFC function
Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temp
Cooling by free air convection
Can be installed on Din rail TS-35/7.5 or 15
UL 508 (industrial control equipment) approved
EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity level
100% full load burn-in test
3 years warranty
Voltage (V) 48V
Power (W) 480W