RCP-2000-48 2016W 48V 42A Enclosed Power Supply
More Views
SKU: RCP-2000-48
Be the first to review this product
Only 1 left
Availability: In stock
Quick Overview
Details
RCP-2000-48 is a 2016W 48V 42A single output enclosed rack mountable front end rectifier with universal AC input and built-in active PFC function. A highly efficient model (92%), cooled by a DC fan with built-in functions including output voltage programming, active current sharing (up to 6000W for one 19" rack shelf), OR-ing FET and I²C interface
Write Your Own Review
You're reviewing: RCP-2000-48 2016W 48V 42A Enclosed Power Supply
Additional Information
Current (A) 42A
Function Constant Voltage, Power Factor Correction
Features Universal AC input / Full range
Built-in active PFC function
Forced air cooling by built-in DC fan
Output voltage programmable
Built-in OR-ing FET, support hot swap (hot plug)
Protections: Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature
Optional conformal coating
5 years warranty
Voltage (V) 48V
Technology Switchmode
Power (W) 2000W
Downloads
Product Datasheets