RST-5000-24 4800W 24V 200A Enclosed Power Supply
More Views
SKU: RST-5000-24
Be the first to review this product
Availability: Out of stock
Quick Overview
RST-5000-24 is a 4800 Watt, 24 Volt, 200 Amp, single output enclosed power supply with 340 - 530VAC input voltage.
Details
RST-5000-24 is a 4800W 24V 200A enclosed power supply with 340 - 530VAC input voltage. With features including remote sense function, power factor correction, programmable output voltage & current and high efficiency the RST-5000-24 is extremely reliable and supported by 5 year warranty
Write Your Own Review
You're reviewing: RST-5000-24 4800W 24V 200A Enclosed Power Supply
Additional Information
Current (A) 200A
Function Constant Voltage, Programmable, Power Factor Correction
Features
RST-5000-24 Features
  • 3 ψ 3-wire / △ 196 ~ 305VAC or 3 ψ 4-wire / Y 340~ 530VAC
  • Built-in active PFC Function
  • High efficiency up to 91%
  • Forced air cooling by built-in DC fan
  • Output voltage and constant current level programmable
  • Active current sharing up to 20000W (3+1)
  • Built-in remote ON-OFF control / Remote sense / Auxilary power / Alarm signal
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature / Fan fail
  • 5 years warranty
  • Dimensions: 460 X 211 X 83.5 MM
Voltage (V) 24V
Technology Switchmode
Power (W) 4800W
Downloads
Product Datasheets