XLG-200-12-A 192W 12V 16A Constant Power Mode LED Driver
More Views
SKU: XLG-200-12-A
Be the first to review this product
Availability: In stock
Quick Overview
XLG-200-12-A is a 192W, 12V 16A constant power mode LED driver with 100 ~ 305VAC input voltage designed for outdoor or harsh environment LED lighting projects.
Details
XLG-200-12-A is a 195W, 12V 16A constant power mode LED driver with 100 ~ 305VAC input voltage offering full power output at 70-100% from constant power mode operation. The XLG-200-12-A can be used for indoor and outdoor lighting applications due to it's metal casing with IP67 protection and an operating temperature range of -40°C to +90°C.
Write Your Own Review
You're reviewing: XLG-200-12-A 192W 12V 16A Constant Power Mode LED Driver
Additional Information
Features
  • Wide input range 100~305VAC (Class I)
  • Full power output at 70~100% Constant power mode operation
  • IP67 metal case suitable for outdoor application
  • Surge protection with 6KV/4KV
  • Protection functions: OVP/SCP/OCP/OTP
  • Typical lifetime > 50,000 hours
  • 5 years warranty
Applications
  • LED street lighting
  • LED architectural lighting
  • LED bay lighting
  • LED floodlighting
  • Type "HL" for use in Class 1, Division 2 hazardous locations
Power (W) 100W
Downloads
Product Datasheets