Mean Well MDR-100-24 96W 24V 4A Single Output AC-DC DIN RAIL Power Supply from Power Supplies Online
More Views
MDR-100-24 96W 24V 4A Single Output AC-DC DIN RAIL Power Supply
SKU: MDR-100-24
Be the first to review this product
Availability: In stock
Quick Overview
Details
MDR-100-24 is a 96W 24V 4A Slim Line active PFC din rail power supply offering full range universal AC input and fully isolated plastic case. Features of the MDR-100-24 include low no load power consumption, to save energy, short circuit, over load and over voltage protections and DC OK relay contact with LED indicator for monitoring the PSU status.
Write Your Own Review
You're reviewing: MDR-100-24 96W 24V 4A Single Output AC-DC DIN RAIL Power Supply
Additional Information
Current (A) 4A
Function Constant Voltage, Power Factor Correction
Features
MDR-100-24 Features
Universal AC Input
Built-in active PFC function
Short circuit, over load, over voltage, over temperature protections
Can be installed on DIN rail TS-35/7.5 or 15
DC OK Signal
No load power consumption <1W
NEC Class 2 limited power source (for 24V & 24V only)
ZCS/ZVS technology to reduce power dissipation
Dimensions: W55 x H90 x D100 mm
Applications Factory automation
Process control
Electro-mechanical industry
Data communications
IT
Voltage (V) 24V
Type AC-DC
Technology Switchmode
Power (W) 100W
Works with:
Downloads
Product Datasheets