SDR-960-48 960W 48V 20A Industrial DIN RAIL Power Supply with PFC Function
More Views
SKU: SDR-960-48
Be the first to review this product
Only 3 left
Availability: In stock
Quick Overview
SDR-960-48 is a 960 Watt, 48 Volt, 20 Amp, single output industrial din rail power supply with 180 ~ 264VAC input voltage.
Details
SDR-960-48 from Mean Well is a 960W 48V 20A single output industrial power supply with built-in active power factor correction function. The slim design (110mm) of the SDR-960-48 allows for valuable space saving in application. The unit also features built-in constant current limiting circuit, high reliability and long product life supported by a 3 years warranty
Write Your Own Review
You're reviewing: SDR-960-48 960W 48V 20A Industrial DIN RAIL Power Supply with PFC Function
Additional Information
Current (A) 20A
Function Constant Voltage, Power Factor Correction
Features
  • AC input 180 ~ 264VAC only
  • 130% peak load capability
  • 110mm slim design
  • Built-in active PFC function compliance to EN61000-3-2
  • High efficiency 94% and low power dissipation
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temp
  • Cooling by free air convection
  • Built-in constant current limiting circuit
  • Can be installed on DIN rail TS-35/7.5 or 15
  • UL508 (Industrial control equipment) approved
  • EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity level
  • Current sharing up to 3840W (3 + 1)
  • Built-in DC OK relay contact
  • 100% full load burn-in test
  • 3 years warranty
Voltage (V) 48V
Technology Switchmode
Power (W) 960W
Downloads
Product Datasheets